Anul scurs de la condamnarea lui A. Nastase, cu condamnarile succesive ale lui S. Vantu, C. Voicu, F. Costiniu, I. Muresan, D.T. Remes, D. Cioflina, V. Babiuc ori G. Becali, cu toate reactile din jurul lor (de pe tv, de pe net sau de pe strada) si cu toate zecile de mii de voturi oferite, la alegerile locale ori generale, unor cetateni cu dosare penale, m-a convins de unul dintre cele mai triste adevaruri cu care am nenorocul sa fiu contemporan: majoritatea cetatenilor romani ai prezentului NU isi doreste pedepsirea coruptiei si a coruptilor, ii simpatizeaza sincer pe multi dintre cei condamnati (G.B. si A.N. conduc, desigur, lista) si, inca mai grav, asezati de destin in pozitii de avere sau putere similare celor pe care le-au ocupat sus-numitii si cei din teapa lor ar face fix la fel ca dansii. Prin urmare, condamnarile i-au revoltat, intristat, dezgustat.
Cand n-au legat direct sentintele de factorul politic (“normal, le- tras-o basescu, procuratura e noua securitate”), contemporanii mei au inceput sa presteze alta placa: “astia sunt marii hoti? pe astia s-au gasit sa-i ia? da’ p-aia de sunt in spatele lor?”. Sau, ceva mai rafinat: “bine, domle, toti stim ca Nastase a furat, da’ pe gainaria asta s-au gasit sa-l bage la parnaie? dupa toate nenorocirile pe care le-a facut?”.
Pe acestia din urma, ii rog ceva: doamnelor, domnilor, am inteles. Un prim-ministru, mai multi ministri, parlamentari, un sef de stat-major al Armatei, doi oameni de afaceri cu averi de sute de milioane de euro sunt prea mici. Puteti, rogu-va, sa intocmiti un top al oamenilor care merita sa intre la puscarie? Puteti preciza, rogu-va, si infractiunile pentru care ar binemerita pedeapsa? Ah, sa nu uit, cat de lunga ar trebui sa fie pedeapsa? Trei clasamente, asadar. Vinovati, vini, pedepse.
O sa credeti ca sunt ironic. Nu. Nu sunt. Mai degraba, disperat. Vreau doar sa traiesc clipa cand un contemporan dintre cei descrisi mai sus sa spuna: “Da, domnule, n-am crezut, n-am sperat, n-am visat, dar, uite, s-a intamplat un mic lucru bun. Restul, imensa majoritate a restului, ramane un cacat absolut in tara asta de cacat in care toti si toate sunt de cacat, dar azi, acum, in secunda asta, pe speta asta minuscula, e bine.”
